admin 2020-06-06 13:45:48

NM INFO

Dessverre ble det ved overgang til ny nettside for noen år siden ikke kopiert over tidligere stoff fra hjemmesiden, hvor det blant annet lå en egen side om NM i Askim i 2007. Vi skal forsøke å finne fram noen bilder om informasjon om stevnet og legge ut etter hvert. 

SekFri 2020-06-06 16:43:46

NM-vinnere 1976

Det er viktig å ikke glemme historien, så her er listen over NM-vinnerne fra 1976 samt litt generell informasjon om Askim IF Friidrett.

Fakta om Askim stadion/Askim idrettspark:

Askim idrettsforening ble stiftet 23. januar 1893. Arbeidet med å anlegge Askim stadion startet i 1946. I flere år ble det lagt ned et stort dugnadsarbeid, ledet av Anker Andersen, for å få anlegget klart. Stadionanlegget ble offisielt innviet 27. mai 1951 med 5000 mennesker til stede. I 1965 ble junior-NM i friidrett arrangert på Askim stadion. Anlegget ble ombygd i 1973, og var arrangørsted for NM i friidrett i 1976, det nest siste på rød koksgrus. Det siste grus-NM gikk for øvrig på Lillehammer året etter. Etter mange års kamp, med ringreven David Eriksen i spissen, ble endelig Askim stadion lagt om fra grus til moderne tartandekke i 2001. Den offisielle åpningen ble foretatt i forkant av Veteran-NM sommeren 2002. I 2007 har hele idrettsanlegget fått navnet Askim idrettspark. Det ligger ypperlig til mellom Folkeparken og Askimhallen. Her starter også den populære lysløypa, som er på cirka 4 kilometer i kupert terreng. Med fotballbane, klubbhus, kunstgressfotballbane og tennisbaner kransende rundt selve stadionanlegget, byr området på mange muligheter for de idrettsfrelste.

 

Vinnerne av NM 1976 på Askim stadion 13-15/8:

Kvinner:

100 meter: Turid Bjerkli, Hamar 11,9

200 meter: Annullert

400 meter: Hanne Qvale, Sandnes 56,3

800 meter: Grete Waitz, Vidar 2.07,1

1500 meter: Grete Waitz, Vidar 4.09,5

3000 meter: Mona Kleppe, Eidsvåg 9.36,2.

100 meter hekk: Anne Storsveen, BUL 14,2.

400 meter hekk: Anne Hemstad, Fredrikstad 63,6

1000 meter stafett: Fana, 2.13,4

Diskos: Gunhild Hagen, BUL 44,82

Kule: Cesil Tiedemann Hansen, Elverum 14,67

Spyd: Anne Gro Harby, BUL 50,18

Lengde: Heidi Benserud, Horten 5,79

Høyde: Astrid Tveit, Lillehammer 1,80

 

Menn:

100 meter: Audun Garshol, BUL 10,5

200 meter: Annullert

400 meter: Stein Are Agledal, Sandefjord 48,7

800 meter: Thor Smith, Tønsberg-Kam. 1.51,8

1500 meter: Lars Martin Kaupang, Larvik Turn 3.45,8

5000 meter: Knut Kvalheim, Tjalve 13.41,4

10 000 meter: Knut Kvalheim, Tjalve 28.53,6

110 meter hekk: Håkon Fimland, Gular 14,5

400 meter hekk: Harald Gjengedal, Fjellhug 52,7

3000 meter hinder: Sverre Sørnes, Gular 8.47,2

1000 meter stafett: Urædd, 1.57,5

Spyd: Terje Thorslund, Nittedal 81,74

Slegge: Arild Busterud, Løten 63,74

Kule: Knut Hjeltnes, Gular 18,48

Diskos: Knut Hjeltnes, Gular 62,16

Tresteg: Kristen Fløgstad, Kristiansand 15,90

SekFri 2020-06-06 16:46:28

NM-resultater fra Askim 2007

RESULTATER NM FRIIDRETT I ASKIM 2007

 

Kvinner

100 meter

Plass

Utøver

Klubb

Tid

01 Gullmedalje

Ezinne Okparaebo

IL i BUL

11.70

02 Sølvmedalje

Elisabeth Slettum

Skjalg IL

11.93

03 Bronsemedalje

Siri Eritsland

SK Vidar

12.00

200 meter

Plass

Utøver

Klubb

Tid

01 Gullmedalje

Elisabeth Slettum

Skjalg IL

23.85

02 Sølvmedalje

Irene Høvik Helgesen

Fri IL

24.55

03 Bronsemedalje

Folake Akinyemi

IL i BUL

24.83

400 meter

Plass

Utøver

Klubb

Tid

01 Gullmedalje

Irene Høvik Helgesen

Fri IL

54.60

02 Sølvmedalje

Benedicte Hauge

Kristiansand IF

54.62

03 Bronsemedalje

Kari Marte Brandt

Steinkjer FIK

56.33

800 meter

Plass

Utøver

Klubb

Tid

01 Gullmedalje

Ingvill Måkestad

IK Tjalve

2:06.59

02 Sølvmedalje

Martine Eikemo Borge

BFG Fana

2:09.14

03 Bronsemedalje

Alvilde Ossum

SK Vidar

2:09.71

1500 meter

Plass

Utøver

Klubb

Tid

01 Gullmedalje

Kristine Eikrem Engeset

Tingvoll FIK

4:15.35

02 Sølvmedalje

Ingvill Måkestad

IK Tjalve

4:16.95

03 Bronsemedalje

Ragnhild Kvarberg

SK Vidar

4:21.56

5000 meter

Plass

Utøver

Klubb

Tid

01 Gullmedalje

Ingunn Opsal

IK Tjalve

16:07.04

02 Sølvmedalje

Kjersti Karoline Danielsen

SK Vidar

17:18.17

03 Bronsemedalje

Christina Bus Holth

SK Vidar

17:21.25

10000 meter

Plass

Utøver

Klubb

Tid

01 Gullmedalje

Kirsten Melkevik Otterbu

BFG Fana

36:11.53

02 Sølvmedalje

Christina Bus Holth

SK Vidar

36:42.26

03 Bronsemedalje

Helene Pemmer

Fri IL

36:43.35

100 meter hekk

Plass

Utøver

Klubb

Tid

01 Gullmedalje

Christina Vukicevic

IL Tyrving

13.34

02 Sølvmedalje

Marie Hagle

Fredrikstad IF

13.96

03 Bronsemedalje

Christine Skodvin

Ski IL

14.01

400 meter hekk

Plass

Utøver

Klubb

Tid

01 Gullmedalje

Rachel Nordtømme

Steinkjer FIK

60.29

02 Sølvmedalje

Lise Margareth Jensen

IL Norna-Salhus

60.54

03 Bronsemedalje

Margit Katrine Strand

IK Tjalve

60.93

3000 meter hinder

Plass

Utøver

Klubb

Tid

01 Gullmedalje

Silje Fjørtoft

Ørsta IL

10:08.11

02 Sølvmedalje

Kristin Brøndbo

Steinkjer FIK

10:52.29

Kun to utøvere deltok i øvelsen

1000 meter stafett

Plass

Utøvere

Klubb

Tid

01 Gullmedalje

Karoline Eskeland
Henriette Thorvaldsen
Christine Næsheim Bjørkvik
Elisabeth Slettum

Skjalg IL

2:12.71

02 Sølvmedalje

Alisa Andersen
Liv-Miriam Nordtømme
Rachel Nordtømme
Kari Marte Brandt

Steinkjer FIK

2:14.28

03 Bronsemedalje

Stine Kufaas
Ellen Strøm
Trine Sjaastad
Cecilie Benedicte Isern

Trondheim Friidrett

2:14.36

4.

Inger Anne Frøysedal
Randi Nymoen
Margit Katrine Strand
Ingund Måkestad

Tjalve IK

2:15.28

Høydehopp

Plass

Utøver

Klubb

Høyde

01 Gullmedalje

Anne Gerd Eieland

Iveland IL

1.84

02 Sølvmedalje

Stine Kufaas

Trondheim Friidrett

1.81

03 Bronsemedalje

Øyunn Grindem

IL Sandvin

1.81

Lengdehopp

Plass

Utøver

Klubb

Lengde

01 Gullmedalje

Margrethe Renstrøm

IK Tjalve

6.33

02 Sølvmedalje

Ida Marcussen

IK Våg

6.09

03 Bronsemedalje

Oda Utsi Onstad

Fagernes IL

5.72

Stavsprang

Plass

Utøver

Klubb

Høyde

01 Gullmedalje

Cathrine Larsåsen

IL i BUL

4.15

02 Sølvmedalje

Kristin Holte

IL Sandvin

3.70

03 Bronsemedalje

Katrine Haarklau

IL Gular

3.50

Tresteg

Plass

Utøver

Klubb

Lengde

01 Gullmedalje

Margrethe Renstrøm

IK Tjalve

12.84

02 Sølvmedalje

Mia Haave

IL Tyrving

12.50

03 Bronsemedalje

Inger Anne Frøysedal

IK Tjalve

12.33

Spydkast

Plass

Utøver

Klubb

Lengde

01 Gullmedalje

Ina Cathrin Kartum

Stjørdal FIK

50.33

02 Sølvmedalje

Ida Marcussen

IK Våg

43.12

03 Bronsemedalje

Lene Emilie Vik

IF Sturla

42.87

Diskos

Plass

Utøver

Klubb

Lengde

01 Gullmedalje

Grete Etholm Snyder

IK Tjalve

52.91

02 Sølvmedalje

Trude Raad

Gloppen FIL

46.34

03 Bronsemedalje

Elin Isane

Gloppen FIL

46.01

Kulestøt

Plass

Utøver

Klubb

Lengde

01 Gullmedalje

Charlotte L. Abrahamsen

IL Sandvin

14.25

02 Sølvmedalje

Kristin Sundsteigen

Stord IL

13.17

03 Bronsemedalje

Ida Marcussen

IK Våg

13.17

Sleggekast

Plass

Utøver

Klubb

Lengde

01 Gullmedalje

Mona Holm

IL Norna-Salhus

65.14

02 Sølvmedalje

Trude Raad

Gloppen FIL

53.22

03 Bronsemedalje

Katja Vangsnes

Oppegård IL

48.91

 

Menn

100 meter

Plass

Utøver

Klubb

Tid

01 Gullmedalje

Jaysuma Saidy Ndure

IL i BUL

10.14

02 Sølvmedalje

Philip Bjørnå Berntsen

Ski IL

10.78

03 Bronsemedalje

John Ertzgaard

Raufoss IL

10.80

Ndure mottok kongepokalen for denne seieren

200 meter

Plass

Utøver

Klubb

Tid

01 Gullmedalje

Jaysuma Saidy Ndure

IL i BUL

20.75

02 Sølvmedalje

John Ertzgaard

Raufoss IL

21.56

03 Bronsemedalje

Philip Bjørnå Berntsen

Ski IL

21.99

400 meter

Plass

Utøver

Klubb

Tid

01 Gullmedalje

Quincy Douglas

IL Gular

47.89

02 Sølvmedalje

Morten Sand

Lillehammer IF

47.91

03 Bronsemedalje

Kristoffer Nyhuus

SK Vidar

48.00

800 meter

Plass

Utøver

Klubb

Tid

01 Gullmedalje

Stian Flo

IK Tjalve

1:53.67

02 Sølvmedalje

Morten Velde

Haugesund IL

1:54.12

03 Bronsemedalje

Per Lunke

IL i BUL

1:54.18

1500 meter

Plass

Utøver

Klubb

Tid

01 Gullmedalje

Morten Velde

Haugesund IL

3:51.36

02 Sølvmedalje

Joachim Brøndbo

Steinkjer FIK

3:51.83

03 Bronsemedalje

Stian Flo

IK Tjalve

3:51.99

5000 meter

Plass

Utøver

Klubb

Tid

01 Gullmedalje

Bård Kvalheim

IK Tjalve

14:27.86

02 Sølvmedalje

Anders Aukland

IK Tjalve

14:28.02

03 Bronsemedalje

Henrik Sandstad

Steinkjer FIK

14:31.49

10000 meter

Plass

Utøver

Klubb

Tid

01 Gullmedalje

Urige Buta

Haugesund IL

30:02.26

02 Sølvmedalje

Daabayaa Badhaso

Skjalg IL

30:03.95

03 Bronsemedalje

Henrik Sandstad

Steinkjer FIK

30:05.62

 

110 meter hekk

Plass

Utøver

Klubb

Tid

01 Gullmedalje

Eivind Stavang

Florø TIF

14.76

02 Sølvmedalje

Vidar Stenshall

SK Vidar

15.56

03 Bronsemedalje

Eric Ringdal

SK Vidar

16.25

400 meter hekk

Plass

Utøver

Klubb

Tid

01 Gullmedalje

Andreas Totsås

SK Vidar

51.64

02 Sølvmedalje

Atle McAdam

IK Tjalve

52.19

03 Bronsemedalje

Magnus Husby Rostad

Steinkjer FIK

53.19

3000 meter hinder

Plass

Utøver

Klubb

Tid

01 Gullmedalje

Bjørnar Ustad Kristensen

Sandnes IL

8:42.31

02 Sølvmedalje

Øystein Sylta

SK Vidar

8:59.91

03 Bronsemedalje

Christian Søreng Bjørge

Haugesund IL

9:19.46

5.

Mikkel Bugge
Lawrence Pupo
Lars Ree
Mohamed Ballagneche

Asker Skiklubb

46.81

x.

Håvard Foosneæs
Lars Eric Sæther
Daniel Wannebo
Magnus H. Rostad

Steinkjer FIK

DNF

             

IL Norna-Salhus var også påmeldt, men stilte ikke til start.

1000 meter stafett

Plass

Utøvere

Klubb

Tid

01 Gullmedalje

Erlend Sæterstøl
Andreas Kristiansen
Quincy Douglas
Ådne Svahn Dæhlin

IL Gular

1:53.64

02 Sølvmedalje

Peter Osazuwa
Pål Jostad
Jaysuma Saidy Ndure
Per Bjørnson Lunke

IL i BUL

1:53.94

03 Bronsemedalje

Anders Løkken
Jon Inge Hagen
Tormod Hjortnæs Larsen
Morten Sand

Lillehammer IF

1:54.59

4.

Anders Nyhus
Vidar Stenshall
Andreas Totsås
Kristoffer Nyhuus

SK Vidar

1:56.44

5.

Torje Klevmo
Joachim Brøndbo
Eivind Jenssen
Lars Eric Sæther

Steinkjer FIK

1:56.51

6.

Benjamin Jensen
Jonathan Byrkjenes
Marius Schneider
Jørgen H. Johansen

IL Norna-Salhus

1:56.78

7.

Sindre Almsengen
Lars Ytterhaug
Stian Elo
Andreas Høiby

Tjalve IK

2:02.18

8.

Kim Keppler
Joachim Haugli
Magnus Skaar
Vetle Aasland

Askim IF

2:03.45

Høydehopp

Plass

Utøver

Klubb

Høyde

01 Gullmedalje

Brede Raa Ellingsen

IL Norna-Salhus

2.10

02 Sølvmedalje

Andreas Aune Viken

Fredrikstad IF

2.07

03 Bronsemedalje

Steinar Grini

Spydeberg IL

2.04

Lengdehopp

Plass

Utøver

Klubb

Lengde

01 Gullmedalje

Lars Ytterhaug

IK Tjalve

7.28

02 Sølvmedalje

Sindre Almsengen

IK Tjalve

7.20

03 Bronsemedalje

Pål Jostad

IL i BUL

7.18

Stavsprang

Plass

Utøver

Klubb

Høyde

01 Gullmedalje

Benjamin Jensen

IL Norna-Salhus

4.70

02 Sølvmedalje

Øystein Kamperud

Moelven IL

4.60

03 Bronsemedalje

Henning Dahl Holti

IL Ilar

4.60

Tresteg

Plass

Utøver

Klubb

Lengde

01 Gullmedalje

Lars Eric Sæther

Steinkjer

15.35

02 Sølvmedalje

Joakim Urdahl

IL Norna-Salhus

15.14

03 Bronsemedalje

Trond Erik Nilsen

Ask IL

15.10

Spydkast

Plass

Utøver

Klubb

Lengde

01 Gullmedalje

Ronny Nilsen

IL Norna-Salhus

73.01

02 Sølvmedalje

Teemu Pasanen

Halden IL

71.60

03 Bronsemedalje

Paul Solberg

IK Tjalve

64.58

Diskos

Plass

Utøver

Klubb

Lengde

01 Gullmedalje

Gaute Myklebust

IL Norna-Salhus

55.99

02 Sølvmedalje

Steffen Nerdal

IL Norna-Salhus

52.12

03 Bronsemedalje

Morten Bredholt

Sarpsborg IL

50.91

Kulestøt

Plass

Utøver

Klubb

Lengde

01 Gullmedalje

Gaute Myklebust

IL Norna-Salhus

17.11

02 Sølvmedalje

Yngve Grøneng Havn

Florø TIF

16.02

03 Bronsemedalje

Trond Ulleberg

Oppegård IL

15.29

Sleggekast

Plass

Utøver

Klubb

Lengde

01 Gullmedalje

Steffen Nerdal

IL Norna-Salhus

63.22

02 Sølvmedalje

Steinar Kleppe

Florø TIF

59.26

03 Bronsemedalje

Eivind Henriksen

IK Tjalve

57.80

 

SekFri 2020-06-06 17:19:36

Banerekorder Askim Idrettspark

Banerekordene i Askim er satt i forbindelse med de to NM-arrangementene fra 1976 og 2007. 

Banerekorder Askim Idrettspark (årstall for rekorden i parentes)

Menn:

100 meter: Jaysuma Saidy Ndure, BUL 10,14 (2007)

200 meter: Jaysuma Saidy Ndure, BUL 20,75 (2007)

400 meter: Quincy Douglas, Gular 47,89 (2007)

800 meter: Thor Smith, Tønsberg-Kam. 1.51,8 (1976)

1500 meter: Lars Martin Kaupang, Larvik Turn 3.45,8 (1976)

5000 meter: Knut Kvalheim, Tjalve 13.41,4 (1976)

10 000 meter: Knut Kvalheim, Tjalve 28.53,6 (1976)

110 meter hekk: Håkon Fimland, Gular 14,5 (1976)

400 meter hekk: Andreas Totsås, Vidar 51,64 (2007)

3000 meter hinder: Bjørnar Ustad Kristensen, Sandnes 8.42,31 (2007)

1000 meter stafett: Gular, 1.53,64 (2007)

Spyd: Terje Thorslund, Nittedal 81,74 (gammel spydtype) (1976)

Spyd: Ronny Nilsen, Norna-Salhus 73,01 (ny spydtype) (2007)

Slegge: Arild Busterud, Løten 63,74 (1976)

Kule: Knut Hjeltnes, Gular 18,48 (1976)

Diskos: Knut Hjeltnes, Gular 62,16 (1976)

Tresteg: Kristen Fløgstad, Kristiansand 15,90 (1976)

Høyde: Leif Roar Falkum, Tjalve 2,19 (1976)

Lengde: Kristen Fløgstad, Kristiansand 7,41 (1976)

Stav: Wilhelm Sorteberg, KAMP/Vestheim 4,70 (1976)

5000 meter kappgang: Erik Tysse, Norna-Salhus 18.32,46 (2007)

Kvinner:

100 meter: Ezinne Okparaebo, BUL 11,61 (2007)

200 meter: Elisabeth Slettum, Skjalg 23,85 (2007)

400 meter: Irene Høvik Helgesen, FRI 54,60 (2007)

800 meter: Ingvill Måkestad, Tjalve 2.06,59 (2007)

1500 meter: Grete Waitz, Vidar 4.09,5 (1976)

3000 meter: Mona Kleppe, Eidsvåg 9.36,2 (1976)

5.000 meter: Ingunn Opsal, Tjalve 16.07,04 (2007)

10.000 meter: Kirsten Melkevik Otterbu, Fana 36.11,53 (2007)

3000 meter hinder: Silje Fjørtoft, Ørsta 10.08,11 (2007)

100 meter hekk: Christina Vukicevic, Tyrving 13,34 (2007)

400 meter hekk: Rachel Nordtømme, Steinkjer 60,29 (2007)

1000 meter stafett: Skalg, 2.12,71 (2007)

Slegge: Mona Christine Holm, Norna-Salhus 65,14 (2007)

Diskos: Grethe Etholm Snyder, Tjalve 52,91 (2007)

Kule: Cesil Tiedemann Hansen, Elverum 14,67 (1976)

Spyd: Ina Cathrin Kartum, Stjørdal 50,33 (2007)

Lengde: Margrethe Renstrøm, Tjalve 6,33 (2007)

Tresteg: Margrethe Renstrøm, Tjalve 12,84 (2007)

Høyde: Anne Gerd Eieland, Iveland 1,84 (2007)

Stav: Cathrine Larsåsen, BUL 4,15 (2007)

3000 meter kappgang: Kjersti Tysse Plätzer, Norna-Salhus 12.34,69 (2007)

Kalender

Juli
MTOTFLS
293012345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829303112

Aktiviteter

Ingen aktiviteter tilgjengelig for øyeblikket